травень 2020

Жіночі організації втілюють системні рішення у відповідь на пандемію

Як криза, пов’язана з пандемією COVID-19, вплинула на жінок? Які стратегії щодо подолання її наслідків розробили жіночі організації? Про системні рішення, які забезпечуватимуть захист прав жінок у кризових ситуаціях, 21 травня 2020 року представниці дванадцяти жіночих / феміністичних організацій спілкувалися з Надзвичайним і Повноважним Послом Канади в Україні Ларисою Ґаладзою під час zoom-конференції. 

Учасниці зустрічі - переможниці конкурсу грантів швидкого реагування, який проводився у квітні в рамках проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», що впроваджується Українським Жіночим Фондом (УЖФ) за підтримки Уряду Канади. Проєкт має довготривалі орієнтири на захист прав жінок та просування гендерної рівності, але водночас може швидко відповідати на виклики. 

Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Лариса Ґаладза, відкриваючи зустріч, зазначила, що пандемія може мати наслідком посунення питань ґендерної рівності на другий план. Тому сьогодні є надзвичайно важливим  об'єднання зусиль жіночих організацій, що здійснюють моніторинг реальних проблем, з якими стикаються  жінки, особливо із вразливих груп,  пропонують конкретні шляхи їхнього вирішення за нових умов та показують результати. Посол висловила вдячність УЖФ, який ідентифікує та консолідує ці зусилля. Завдяки цьому в Україні з’являються системні рішення щодо захисту прав жінок, стає можливим діалог із владою і забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків  під час ухвалення державних рішень. Підтриманий Урядом Канади проєкт «Голос жінок і лідерство – Україна» дає змогу не лише реагувати на гострі гуманітарні потреби, а й враховувати соціально-економічні виклики жінок, що мають тенденцію до зростання.

«На карантині вразливі групи жінок та дівчат зіштовхнулися з новими проблемами. Так, дівчата і жінки з інвалідністю не можуть отримати регулярні медичні послуги. Масштаби та жорстокість домашнього насильства зростають із кожним днем соціальної ізоляції. Жінки не знають, де шукати захисту і підтримки в нових умовах. Ми зрозуміли, що перечекати кризу не вдасться, потрібно змінюватися разом із обставинами, тому провели конкурс грантів швидкого реагування для відповіді на наслідки пандемії. Проєкти було відібрано за 72 години, адже в умовах блискавичних змін кожна година цінна», - розповідає Наталія Карбовська, директорка зі стратегічного розвитку Українського Жіночого Фонду. 

Завдяки гнучкості проєкту жіночі/феміністичні організації змогли розробити системні антикризові рішення для своїх цільових аудиторій і перевести традиційну роботу в онлайн режим. Зокрема, упродовж трьох найближчих місяців жіночі організації проводитимуть вебінари, групи онлайн підтримки та консультації за участі адвокатів, спеціалістів із фінансової грамотності, психологів для вразливих категорій жінок. Завдяки цьому дівчата і жінки зможуть швидше і краще адаптуватися до нових форматів роботи, обмеженого спілкування та психологічного тиску в надзвичайних умовах, особливо у випадках втрати робочого місця. 

 «Ми вчимо жінок шукати роботу онлайн. Даємо алгоритм дій у випадку домашнього насильства. Навчаємо практики медитації, щоб зберегти психічне здоров’я і пом’якшити тривожні настрої. За два місяці плануємо надати допомогу 400-500 жінкам», - розповіла одна із грантерок Аліна Сарнацька, координаторка ГО Клуб «Еней».

Карантин проявив масштаби проблем жінок в Україні, слабкі місця державної системи і водночас стимулював жіночі/феміністичні організації створювати нові механізми взаємодії, які будуть актуальними і після карантину, а також дозволять зустрічати наступні виклики більш підготовленими. Гранти швидкого реагування від Українського Жіночого Фонду в межах проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна» дозволили започаткувати онлайн спілкування і продовжувати надавати послуги незалежно від зовнішніх обставин.

«Як людина, яка пересувається на візку вже 31 рік, можу сказати, що ми - жінки з інвалідністю і матері дітей з інвалідністю - вміємо сидіти вдома. Але це особлива ізоляція: пандемія пригнічує. Завдяки гранту швидкого реагування наша спільнота почала зустрічатися навіть частіше, ніж тоді, коли була змога виходити з дому. Жінки нашої цільової групи вже звикли, що тричі на тиждень вони бачать одна одну, спілкуються і отримують індивідуальні консультації. Це стимулює прокидатися, тримати себе у формі і почуватися частиною суспільства», - поділилася Неля Ковалюк, очільниця Житомирської ГО людей з інвалідністю «Молодь. Жінка. Сім'я».

Цей захід став можливим завдяки підтримці Уряду Канади в рамках проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», що впроваджується Українським Жіночим Фондом. Відповідальність за зміст інформації несе УЖФ. Інформація, що представлена у матеріалі, не завжди відображає погляди Уряду Канади.

Дивіться також

вересень 2020
Третього вересня 2020 р. Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) оприлюднив рішення у справі Ірини Левчук проти України. Як цей прецедент може змінити ситуацію з правами жінок, розповіли на пресконференції представниці провідних жіночих і правозахисних організацій та безпосередні учасниці судових процесів.
вересень 2020
Уперше українка виграла справу про домашнє насильство в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ). Ірина Левчук, мама чотирьох дітей, боролася за те, щоб виселити зі спільної квартири колишнього чоловіка-агресора та забезпечити право своїх дітей на дитинство без постійних конфліктів та погроз. Однак українські суди апеляційної і касаційної інстанції, стали на бік кривдника та вирішили, що його право на житло важливіше за право дітей на нормальне існування. Тому право на повагу до сімейного життя родини довелося шукати у Страсбурзі та звернутися до ЄСПЛ.
вересень 2020
2 вересня 2020 року, Київ – Український Жіночий Фонд та громадські організації «Ла Страда - Україна», Асоціація «Жінки в медіа» представили результати першого ґрунтовного дослідження антиґендерних рухів України «Ґендер чи антиґендер. Хто атакує демократію в Україні?».