вересень 2020

Перемога в Європейському суді з прав людини у справі домашнього насильства: що це дає жінкам і судовій системі України

Третього вересня 2020 р. Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) оприлюднив рішення у справі Ірини Левчук проти України. Як цей прецедент може змінити ситуацію з правами жінок, розповіли на пресконференції представниці провідних жіночих і правозахисних організацій та безпосередні учасниці судових процесів. 

Апеляційний і касаційний суди не дозволили Ірині Левчук виселити чоловіка-агресора попри те, що факти насильства щодо неї і чотирьох її дітей були доведені. Право на повагу до сімейного життя родини довелося шукати в ЄСПЛ. Особливе ставлення до справи у Страсбурзі, перемога і резонанс в Україні свідчать: проблема домашнього насильства масштабна. Жіночі організації, об’єднання юристів і правозахисників пропонують спільні рішення. 

Першим кроком до перемоги Ірини Левчук стала навчальна програма для юристів та юристок, які захищають права жінок. Наприкінці 2018 року у Києві та Страсбурзі група українських правозахисниць вивчала європейську судову практику у справах домашнього насильства і проходила тренінги про те, як подавати такі позови до ЄСПЛ. Навчальну програму розробили і втілили Український Жіночий Фонд (УЖФ) разом із міжнародною організацією IREX Europe. 

Таку ж навчальну програму одночасно опановували і правозахисники з Білорусі, Грузії, Молдови та Росії. Міжнародну ініціативу координувала Анн-Катрін Запрянова з IREX Europe (Франція): «Мета IREX Europe – сприяти захисту прав людини, розвиваючи потенціал місцевих захисників та активістів. Із січня 2018 року по лютий 2020 року за підтримки ЄС ми втілили проєкт у п’яти країнах, який включав компонент посилення технічного потенціалу юристів-захисників прав жінок. Вони вчилися подавати заявки до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), єдиної установи, яка має право стимулювати зміни у національних законодавствах або заохочувати до вдосконалення прав жінок, якщо в країні їх не поважають». 

Регіональним партнером навчальної програми IREX Europe для правозахисниць в Україні та Молдові виступив Український Жіночий Фонд. Місія фонду –  підтримувати жіночі організації, сприяти їхній участі в розвитку потужного, ефективного і масового жіночого руху, що здатний захищати права жінок і просувати ґендерну рівність. Наталія Карбовська, директорка зі стратегічного розвитку Українського Жіночого Фонду прокоментувала перемогу в ЄСПЛ: «Історія Ірини і її адвокатки, випусниці нашої навчальної програми – це історія про те, як одна перемога може змінювати системи. А також про солідарність і взаємну підтримку різних жінок – представниць громадських організацій в Україні і Франції, правозахисниць, юристок і адвокаток. Я впевнена, що це тільки початок і попереду у жінок, які потерпають від домашнього насильства, ще багато перемог –  і в українських, і в європейських судах». 

Наталія Бухта, адвокатка, тренерка в проєктах Ради Європи,  представниця Ірини Левчук, випускниця навчальної програми Українського Жіночого Фонду та IREX Europe для юристок-правозахисниць, випускниця програми «Адвокат майбутнього» детально виклала суть справи і її значення для України: «Ірина Левчук чимало разів зверталася до поліції зі скаргами на домашнє насильство з боку її чоловіка, але справу або не порушували, або обмежувалися усними попередженнями. Якщо матеріали розслідування передавали до суду, то розгляд справи закінчувався угодою про примирення. Насильство тривало навіть після розлучення. У 2016 році жінка подала позов про виселення чоловіка з квартири (стаття 116 Житлового кодексу), оскільки вирішила, що це буде єдиний ефективний спосіб захистити себе і дітей. Наступного року Рівненський міський суд виніс рішення на користь Ірини Левчук. Однак чоловік, оскарживши рішення, отримав підтримку апеляції та касації і залишився жити у квартирі, продовжуючи психологічно тиснути на колишню дружину та дітей. У березні 2019 року Ірина Левчук звернулася до ЄСПЛ, зазначаючи про порушення Конвенції з прав людини та основоположних свобод за трьома статтями: право на справедливий суд (стаття 6), право на ефективний засіб правового захисту (стаття 13) і право на повагу до приватного і сімейного життя (стаття 8).

Суд ухвалив рішення уже 30 червня 2020 року, а оприлюднив третього вересня. Фактично ми отримали його впродовж одного року. Враховуючи навантаження ЄСПЛ, це рішення ухвалене надзвичайно швидко: справа була визнана пріоритетною.

Ця справа є першою проти України, де виявлено порушення статті 8 Конвенції (право на повагу до приватного і сімейного життя). Тобто Ірина Левчук увійде в історію ЄСПЛ як перша українка, що заговорила про проблеми домашнього насилля на європейському рівні. Ми сподіваємося, що це  допоможе тисячам українок заговорити про проблему, звертатися по допомогу, відстоювати свої права та досягати справедливості». 

 

«ЄСПЛ встановив порушення Україною міжнародних зобов'язань, зокрема статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод – права на повагу до приватного і сімейного життя. Перегляд судових рішень на підставі рішень ЄСПЛ належить до виключних повноважень Великої Палати Верховного Суду. Рішення ЄСПЛ має велике значення для формування єдиної судової практики  не тільки у справах цивільної юрисдикції, а в усіх судових провадженнях, де буде встановлено факт домашнього насильства та потреба потерпілих у захисті», – прокоментувала Надія Стефанів, суддя Верховного Суду, президентка Всеукраїнської асоціації жінок-суддів. 

«У справах пов'язаних із захистом прав постраждалих від домашнього насильства адвокати/-ки, на жаль, рідко застосовують практику Європейського суду з прав людини, яка є обов'язковою до врахування судами, навіть якщо справа не стосується України. Застосування практики ЄСПЛ та ведення стратегічних справ є надзвичайно важливим для правової системи України, адже такі рішення впливають на зміну підходів та покращення українського законодавства», – наголосила Христина Кіт, адвокатка, голова ГО «Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем». 

«Коли органи державної влади не реагують на випадок домашнього насильства, далеко не кожна постраждала готова шукати справедливості в Європейському суді з прав людини, просто не вбачаючи перспектив та результату, – пояснила Марина Легенька, віце-президентка ГО «Ла Страда - Україна». – Це рішення має стати значним поштовхом до зміни судової практики, а також трансформації свідомості представників суб’єктів реагування на випадки домашнього насильства. Адже, як показало дослідження, яке ми проводили із DCAF, домашнє насильство приватною справою вважають 39% поліцейських та прокурорів і 38% суддів. Час до змін!»

Дивіться також

жовтень 2020
Український Жіночий Фонд у партнерстві з Національним демократичним інститутом (НДІ) здійснює ґендерний моніторинг місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року. Метою ґендерного моніторингу є комплексний ґендерний аналіз виборчого процесу задля виявлення можливостей та перешкод для участі жінок у виборах та їх обрання до органів місцевого самоврядування. В межах моніторингу проводиться збір та аналіз відкритих даних в усіх областях України, а також спостереження за виборчою кампанією та глибинні інтервю з кандидатками у 10 областях – Вінницькій, Донецькій, Житомирській, Запорізькій, Львівській, Одеській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій та Чернівецькій.
жовтень 2020
В межах проєкту "Голос жінок і лідерство - Україна" наш партнер МФ "Відродження" оголошується конкурс на участь в онлайн тренінгу «Бюджетна адвокація», який пройде 25 – 27 листопада. Для реєстрації потрібно заповнити аплікаційну форму до 6 листопада
жовтень 2020
Мета конкурсу – обрати 4 регіональні партнери в Київській, Черкаській, Луганській та Закарпатській областях (по одній партнерській організації в області), які допоможуть забезпечити участь жінок і жіночих організацій з цих областей в ініціативах проєкту, а також підтримати залучення віддалених регіонів та недостатньо охоплених територій України.