10 історій, що надихають. Луганщина 1325

Галина Калініна

«На Луганщині – багато активісток, які впливають на життя у своїх громадах, але, на жаль, вони маловідомі для широких кіл та, зокрема, жителів області. Отож на зборах коаліції ми вирішили зробити невелику комунікаційну кампанію аби популяризувати такі приклади, надихнути інших та показати, на скільки важливою може бути участь жінок у процесах прийняття рішень та відбудови миру. Протягом чотирьох місяців ми підготували десять історій про ініціативних жінок, які стають джерелом та натхненницями змін. Різні за віком, статусом, інтересами. Живуть у прифронтових містечках, сільських районах або пристосовуються, як вимушені переселенки, у нових містах, як от: Старобільськ, Новопсков, Лисичанськ, Золоте, Сватове, Біловодськ, Щастя, Марківка. Багато хто із них змінила фах і місце роботи», – розповідає комунікаційна координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» у Луганській області Наталія Крушельницька.

Щоразу у центрі уваги опинялася героїня, яка жила як усі. Але щось змусило жінок у певний момент стати активісткою, рушійною силою, певним індикатором проблем у своїй громаді.

«Якими б не були успішними реформи та новації на місцях, у територіальних громадах чи окремих населених пунктах, проблеми не зникнуть. Куди ефективніше шукати шляхи їх подолання, коли є погляд «не згори», а саме «знизу». Не обов’язково бути чиновником, щоб згуртувати навколо себе активістів і зробити щось корисне, важливе, помітне», – відзначила комунікаційна координаторка у Луганській області Наталія Крушельницька.

Ірина Баришенко крайня справа

Так Ірина Баришенко заснувала у своєму селі ГО «Євсуг діє!» та реалізувала 11 інфраструктурних проєктів. Галина Калініна з прифронтового міста Щастя разом зі своїми однодумцями взялися за реалізацію культурних ініціатив. Теж заснували громадську організацію. Знайшлися й ті, хто опанував миротворчу та мирозахисну діяльність. Це про Марину Лисенко з міста Лисичанськ. Активній громадській діяльності не завадила роль мами-вихователя будинку сімейного типу – про Світлану Печену з міста Золоте.

Ірина Баришенко

За різних обставин кожна із героїнь зустрічала на своєму шляху нерозуміння та перешкоди. Все, чого вдалося досягти, будувалося за принципом не «завдяки», а «попри все». Але саме так кожна із 10 жінок довела свою спроможність і рівність з чоловіками у прагненні та можливостях.

Олена Романенко проводить тренінги щодо жіного лідерства для медпрацівниць Новопсковського району

Цікаво, що невдовзі після виходу історій, героїні отримали більше симпатиків їхньої діяльності та розуміння. Так Романенко Олена відзначила, що до її ініціатив, проєктів стали долучатися активніше. А ще завдяки комунікаційній кампанії й самі героїні надихнулись принципами Резолюції 1325. Галина Калініна говорить, що знайомство з роботою Коаліції та Резолюцією РБООН 1325 допомогли краще зрозуміти, що попередження конфліктів, захист та відновлення для постраждалих та участь жінок у прийнятті рішень однаково важливі, загалом зрозуміти важливість ґендерного підходу для врахування потреб жінок і чоловіків в громаді. «Раніше на це не звертала увагу,» - каже вона.

Миротворчість, гуманітарна сфера, культурні ініціативи, розбудова інфраструктури і подолання наслідків збройного конфлікту. Ці та інші виклики приймають активні жінки і успішно їх долають. А завдяки роботі коаліції такі приклади мають шанс бути почутими і надихнути інших на свої особисті перемоги заради загальної справи.