Запоріжжя 1325. Стратегічні кроки локалізації НПД

Захист прав жінок, в тому числі від проявів насильства, їхня участь в ухваленні рішень у громадах, зміна ґендерних стереотипів та ставлення суспільства до роботи жінок в секторах безпеки й оборони. Ефективна робота за всіма цими та іншими напрямками можлива, якщо впроваджувати на місцях Національний план дій (далі – НПД) 1325. Однак формальний підхід до його реалізації без урахування контексту конкретної області стає серйозною перепоною на цьому шляху. 

Аби визначити «слабкі місця» виконання обласного плану дій з локалізації резолюції Ради безпеки ООН 1325 навесні 2018 року коаліція «Запоріжжя 1325» проводила його моніторинг. До цього процесу долучився і Департамент соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації (ЗОДА). За результатами моніторингу організації надали департаменту рекомендації щодо ефективного виконання цього плану. Деякі з цих напрацювань представники обласної влади вже взяли до уваги: на сайті департаменту з'явився розділ «Жінки, мир, безпека», а ще посадовці розробили проєкт внесення змін до складу координаційної ради, що діє при ОДА. 

За підсумками моніторингу виявилося, що робота координаційної ради насправді не надто ефективна, отож коаліція рекомендувала запросити до участі у цьому дорадчому органі представників і представниць структур, відповідальних за виконання Національного плану дій 1325, а також дотичних громадських організацій. 

«Наші пропозиції не залишились без уваги, – зазначила регіональна координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» Анна Сайтарли, – Департамет надіслав запрошення до структур, що ми рекомендували, увійти до складу ради. Оскільки ці ради зустрічаються раз на рік, участь широкого кола організацій та установ створить можливість формування експертних робочих груп за різними напрямками (наприклад, із виконання Резолюції 1325, із протидії домашньому насильству тощо), які зможуть більш ефективно реагувати на питання, які виникають». 

Наразі департамент уже розробив проєкт протоколу діяльності координаційної ради, і найближчим часом його подадуть на розгляд голові ЗОДА. 

Іншим прикладом активної співпраці Департаменту є участь його представниць у заходах коаліції: як-от у цьогорічному форумі «Жінки. Мир. Безпека».

«Співпраця Департаменту та Коаліції сприяє впровадженню в області заходів щодо успішної реалізації завдань Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека». Форум же став платформою для посилення взаємодії державного та недержавного секторів», – зазначила директорка Департаменту соцзахисту населення Світлана Абдурахманова.

Катерина Майборода,

комунікаційна координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» у Запорізькій області