Навчання ґендерної грамотності журналістів. Дніпро 1325


Професійність розповсюдження новин досі є проблемним питанням для України. І якщо  достовірність надання інформації регулюється чинним законодавством, то стандарти журналістської діяльності з урахуванням ґендерних аспектів та принципів недискримінації досі відсутні. 

Саме на формування позитивного досвіду на Дніпропетровщині організації-члени коаліції «Дніпро 1325» (коаліція створена в межах реалізації проекту «Рівність заради безпеки» в Дніпропетровській області) спрямували зусилля під час реалізації міні-проєкту «Інформаційна кампанія задля протидії впливу антиґендерного руху». 

«Завдяки спільній роботі ГО «Гендерний клуб Дніпро», ГО «Громадська Палата України», ГО «Центр підтримки молодих жінок», представниць/-ків органів влади - ДОДА, ДОР, ГУ НП, соцзахисту населення, редакторам/кам та журналістам/кам ЗМІ Дніпропетровської області, було сформовану цілу команду журналістів/ок, які в подальшому зможуть глибоко висвітлювати питання участі жінок», – підсумовує результати проєкту правозахисниця Наталія Жебрик.

Під час навчання група із 16 журналістів та журналісток працювали зі стереотипами. Саме стереотипізація ролі жінок найчастіше заважає об’єктивному сприйняттю їх участі у суспільному житті. Вони також вчились застосовувати «чуйну» лексику, вживати фемінітиви, коректно подавати інформацію стосовно випадків ґендерно зумовленого насильства. Після проходження навчання журналісти/ки почали застосовувати отримані знання в своїй роботі при опрацюванні матеріалів. Згодом публікації увійшли до збірки, надрукованої та розповсюдженої за підсумками мініпроєкту. Лише протягом листопада-грудня 2019 року ці публікації побачили більше 17 000 читачів Дніпропетровської області. Та такі навчання - тільки початок, перші кроки на шляху формування плеяди журналістів/ок, які мають глибоке розуміння поняття ґендеру, ролі жінок у прийнятті рішень, попередженні конфліктів і не тільки.

Ось деякі приклади професійних перетворень.

Журналіст видання із м. Новомосковськ Костянтин Пузирь після проходження навчання кардинально змінив своє упереджене ставлення на позицію активної підтримки. Він чи не найбільше з усіх учасників/ць ініціював розповсюдження матеріалів ґендерної тематики та 1325.

Журналістка тижневика «ЕХО» Олена Сульжик завдяки отриманій протягом навчання інформації, упевнилась у необхідності використовувати ґендерно-чутливу лексику та, озброївшись аргументами на її користь, почала в цьому переконувати редактора свого видання. Після майже місяця перемовин із ним стаття була опублікована. 

На жаль, не у всіх вийшло з першого разу вплинути на своє керівництво. Так Людмила Комашко і Леся Власенко не змогли переконати редакторів своїх видань опублікувати матеріали, однак розуміючи важливість теми, вони наполегливо почали шукати платформу для оприлюднення, як результат, дописи були розміщені в інтернет-ЗМІ.

Історія, яку створила Таміла Жорняк під назвою «Жінка – поліцейська офіцерка громади – звучить гордо» дуже зацікавила інших ЗМІ. Тож матеріал розмістили чотири ресурси. Деякі медіа самі ініціювали передрук.

Редакторка сайту Підгородне.dp.ua та каналу ПТРК – Павлоградська телерадіокомпанія Тетяна Волкова відразу відгукнулась на запрошення взяти участь у проєкті. Справа в тому, що журналісти/ки ресурсів, якими вона керує, занурившись у ґендерну тематику, не мали достатньо знань та практики написання ґендерно-чутливих матеріалів, отож у цьому їм дуже допомогли тренінги.

Як зазначають організатори/ки навчання, на цьому співпраця із журналістською спільнотою не завершується і в планах на майбутнє підвищення рівня обізнаності із ґендерних питань для осіб, які вже його пройшли, а також організація підвищення професійного рівня для нових груп. Таким чином, інформаційний простір Дніпропетровщини поступово змінюється, в ньому стають видими активні жінки та їх роль у суспільстві.