Політика рівності: Вінниччина 1325

Завдяки коаліції “Вінниччина 1325” в Україні вперше з’явиться документ політики рівності. Його впровадять у Вінницькій міській раді. Зараз опис політики знаходиться у органі місцевого самоврядування на стадії внесення правок і доопрацювання. Надихнув на розробку цього документу литовський досвід.

«У жовтні минулого року учасниці проєкту «Рівність заради безпеки» побували у Литві. Наша делегація відвідала офіс Омбудсмана з питань рівності. Ми дізнавалися, які практики реалізації політики рівності, протидії сексуальному насильству діють у цій країні. Так три роки тому в трудовий кодекс Литви було внесено зміни, й колективи, які налічують понад 50 осіб, повинні мати політики дотримання рівності.

Повернувшись в Україну, ми дізнались, що такої практики у нас немає. Для прикладу, кодекс етики – це відмінний документ від політики рівності, він не відображає шляхів і можливостей протидії ґендерно зумовленому насильству», – коментує причини появи цього документа координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» у Вінницькій області Світлана Ходакова.

Коаліція вирішила сприяти впровадженню політики рівності. У цьому значно допомогла репутація коаліції, адже до неї входять більше 40 представників органів місцевої влади та сектору безпеки, громадських організацій із успішним багаторічним досвідом, яких поважають і яким довіряють. Усіх учасниць та учасників коаліції характеризують спільні дії, небайдужість до змін і прагнення результату. Завдяки авторитету коаліції “Вінниччина 1325” та її тривалій кількамісячній роботі політику рівності прийняла та буде впроваджувати описані в ній механізми щодо протидії дискримінації та сексуальним домаганням і сексуальному насильству Вінницька міська рада.

Чи можливе поширення цього досвіду? 

Коаліція Вінниччини 1325 почала просувати поширення політики рівності у секторі оборони. Виявилось, що впровадити її на регіональному рівні можливо тоді, коли вона буде задекларована на національному. Відтак об’єднання планує подати колективний лист за підписом ще чотирьох коаліцій в Дніпропетровській, Луганській, Запорізькій та Хмельницькій областях до Міністерства оборони України зі зверненням прийняти документ на всеукраїнському рівні. 

Окрім того, розробкою політики рівності зацікавився Вінницький Національний технічний Університет, який звернувся до Коаліції за консультацією.

Довідково: прийняття політики адміністрацією Вінницької міської ради означає створення безпечного та доброзичливого робочого середовища без дискримінації, цькування та іншої небажаної поведінки. У цьому документі прописані визначення, шляхи реалізації, процедури, рекомендації тощо. Політика рівності, зокрема, відображає аспекти резолюції РБ ООН 1323 щодо попередження сексуального та ґендерно зумовленого насильства щодо жінок та дівчат.

.

Фото з круглого столу “Політика рівності в секторі безпеки і оборони. РПД 1325” Січень 2020 р.


Підготувала Галина Колесник,
спеціалістка із комунікації УЖФ