Спортивне дозвілля доступне для жінок. Луганщина 1325

Це розповідь про зміни та можливості. Про те, що вони можуть відбутися навіть у маленьких містах. Таких, як Євсуг. Це село в Луганській області, у якому мешкає близько 1000 осіб. У переважній більшості таких невеличких населених пунктів жінки часто-густо відірвані від суспільного, культурного життя країни, занурені в особисті проблеми, тяжко працюють в сільському господарстві, обмежені в спілкуванні, нерідко потерпають від домашнього ґендерно зумовленого насильства, навіть не ідентифікуючи його.

Поштовхом до змін стали серія тренінгів за підтримки Українського Жіночого Фонду в рамках програми «Відновлення управління та сприяння примиренню в постраждалих від кризи громадах України» та участь у коаліції «Луганщина. Жінки. Мир. Безпека». Знайомство з лідерками Луганщини, спільне навчання та діяльність, навчальні тури, дружнє плече та слушні поради – все це надихало на зміни, на неможливість стояти осторонь тих процесів, що почали зароджуватися в Україні. «Моє життя та життя багатьох жінок у селі, де я живу і працюю дуже змінилось.

Під час вивчення ситуації, що склалася в громаді, було виявлено цілу низку проблем. Це й застаріла інфраструктура, психологічна напруга в селі, недовіра, пасивність мешканців, відсутність рівного доступу до освітніх, культурних та спортивних послуг у селі для жінок та чоловіків, дівчаток і хлопчиків», – розповідає учасниця коаліції, керівниця ГО «Євсуг діє» Ірина Баришенко. 

Спортивне дозвілля, в основному, було доступним лише школярам та школяркам, у вигляді традиційних секцій при навчальному закладі. До того ж футболом, легкою атлетикою, волейболом могли займатись переважно лише ті, хто може показати хороший результат. Постало питання реалізації для інших дітей, молоді, жінок та чоловіків старшого віку. Адже в той час не було ні місця для занять, ні фахівців, ні пропозиції цікавих і сучасних видів активностей. Градус невдоволення серед мешканців зростав.

Отож, представниці ГО «Євсуг діє» та небайдужі мешканці почали змінюватися самі та змінювати ситуацію, що склалася. Викликом стало знайти місце для занять. Воно мало бути доступним для всіх, затишним, безпечним, спеціально обладнаним для тренувань. Директорка Євсузького ЗЗСО Людмила Комлик. запропонувала підвал у школі, який колись проєктувався як танцювальна зала. Без ремонту, захаращений старими меблями, без підлоги і освітлення. Але досить великий і, головне, теплий. «На той час стартував обласний конкурс проєктів місцевого розвитку. Ми зробили розрахунки потрібних матеріалів та робіт і подали на цей конкурс свої пропозиції, виграли і наприкінці 2018 року увійшли в ошатну залу з високими дзеркалами, яскравим освітленням, новими тренажерами. Тренеркою з фітнесу та зумби для жінок стала наполеглива і цілеспрямована, просто закохана у спорт місцева жителька Юлія Журба», – каже Ірина Баришенко. Наймолодшій жінці, яка приходить на тренування, – 23 роки найстаршій – 63. Окрім того, влітку, її заняття відвідують студентки.

Ось відгуки декого із жительок Євсуга про нові можливості.

Ірина Ананьєва, 42 роки «Мене заняття мотивують не зупинятись в досягненнях, долати виклики сьогодення".

 

Ніна 63 роки "Займаюсь вже два роки. В мене покращилось здоров'я і самопочуття. Чекаю з нетерпінням кожного заняття».

 

Як реакція на запит, для дівчат та хлопців молодшого та середнього віку було створено групи з чирлідингу. Знову був пошук фінансування, написання проєкту, перемога і, нарешті, насичена діяльність. Пошили яскраві костюми, закупили музичне обладнання, спортивні аксесуари. Протягом пів року проводилися заняття, команди виступали на місцевих заходах. Тренування проводила спочатку старшокласниця Беседа Снєжана, а згодом взялася за цю роботу Аліна Скокова і має перші виступи своїх вихованців і перші успіхи. Попереду у них – перемоги, радість творчості, можливість самовираження і самовдосконалення.

«Ми мали ідею залучити до активного суспільного життя, неформальної освіти, змістовного дозвілля людей похилого віку. У 2020 плануємо відкрити Клуб любителів скандинавської ходьби, комп’ютерні курси, гуртки з хенд мейду, вокалу та настільних ігор. Завдяки участі у проєкті «Рівність заради безпеки» зрозуміла, як важливо змінювати світогляд, долати ґендерні стереотипи та комплекс меншовартості, виховувати лідерство. Для всього цього потрібно створювати середовище безпеки, де можна розвиватись і навчатись. Ці цінності ми втілюємо в своїх проєктах, розділяємо не лише всередині коаліції «Луганщина. Жінки. Мир. Безпека», а й підтримуємо із тими, хто є частиною моєї команди. Це Ольга Єлфімова – творча особистість з яскравими, креативними винаходами для кожного проєкту, Інна Тіванова, яка підтримує нас порадами та новими ідеями, знаходить цікавинки і мотивує «не киснути», ті жінки, чоловіки, дівчата, які відчули позитивні зміни у селі і побачили, як всього три жінки можуть стати рушійною силою і дати надію іншим», – ділиться думками Ірина Баришенко.