В Нетішині працює центр відновних практик, що допомагає жінкам і чоловікам у складних життєвих обставинах, військовослужбовцям і їхнім родинам

Нетішинська ГО «Родинний простір» має значний досвід роботи із військовими та їхніми родинами. Спочатку її членкині, як волонтерки, із 2014 року збирали найнеобхідніше для учасників/иць АТО, а потім – після повернення солдатів додому – допомагали їм повернутися до звичного життя. Однак не на всі виявлені проблеми можна було зреагувати ефективно. Розширити можливості допоміг грантовий конкурс проєкту «Рівність заради безпеки» від Українського Жіночого Фонду, про який керівниця «Родинного простору» Наталія Коваль почула на засіданні коаліції «Хмельниччина 1325».

Ідея була в тому, щоб відкрити центр відновних практик. Він, до речі, був би єдиним не лише у Нетішині, а й у північній частині області. До підготовки проєкту залучали психолога. Й… ця ініціатива була підтримана.

Центр для Нетішина та Славути відкрився в липні 2019 року.

«Допомагаємо також жінкам у складних життєвих обставинах. Це особливо актуально, адже у Нетішині багато жінок, у яких тут немає батьків чи інших родичів, і яким нікуди йти у випадку домашнього насильства. У нас вони можуть знайти прихисток на три доби. На початку роботи ми налагодили ефективну співпрацю із представниками та представницями психологічної служби міста, поліції, соціальної служби, служби в справах дітей.. Проводили з ними  тренінги й семінари із медіації, налагодження координації між службами… Часто жінки не йдуть на діалог з представниками служб, відмовляються від написання заяв та подальшої співпраці з офіційними структурами,» – розповідає членкиня організації Олена Матросова.

Щодо допомоги військовослужбовцям пані Олена зазначила, що на початку із ними бувало важко працювати. Не всі вірили в підтримку психологині, бо «що вона розуміє, вона ж там не була…» Разом із тим помітили великий запит на допомогу за принципом «рівний рівному». Почали влаштовувати спільні зустрічі й спілкування для учасників АТО / ООС. Потім впровадили арт-терапію не лише для військовослужбовців, а і для їхніх родин. Арт-терапія мала неймовірний ефект. Багато хто повторно бере в ній участь, як-от колишній учасник АТО Олександр Гуменюк, який каже: «Це вибухово!»

Із моменту відкриття у центрі знайшли прихисток шість жінок і ще один чоловік, які перебували у складних життєвих обставинах. Близько 60 жінкам та чоловікам надали психологічну підтримку.

Спеціалістка управління соціального захисту населення м. Нетішина Ірина Поліщук зазначає: «Налагоджена чітка співпраця управління соціального захисту населення з організацією «Родинний простір». Звертаємось в разі виникнення кризової ситуації в сім'ях, або у випадку насильства. Дівчата завжди на зв’язку, завжди допомагають... Дуже вдячна за таку співпрацю».

 «Родинний простір» продовжує підтримувати роботу центру: за власний кошт, шукає для нього волонтерів. Зміни, яких вдається досягнути – неабияк мотивують, а ще віра в те, що роблять.

Галина КОЛЕСНИК,

спеціалістка із комунікації УЖФ