Коаліція «Вінниччина 1325» допомогла локалізувати місцевий план заходів

На початку діяльності проєкту «Рівність заради безпеки» у Вінницькій області, Коаліція «Вінниччина 1325» провела моніторинг виконання Національного плану дій на впровадження Резолюції 1325 у області аби виявлені проблеми можна було включити до місцевого плану заходів.

 

З’ясувалось, що вінничани потребують детальної інформації, чіткого алгоритму дій щодо того, як діяти в разі загроз. Згадуючи пожежі на складі боєприпасів у Калинівці, люди розуміють, що небезпечна ситуація може виникнути несподівано, і потрібно знати, як убезпечити себе та інших. Іншим ризиком було те, що держслужбовці мають низький рівень обізнаності щодо ґендерної рівності та принципів Резолюції 1325. Окрім того, моніторинг допоміг виявити ще одну проблему – брак дієвого механізму протидії сексуальним домаганням в секторі безпеки та оборони.

 

«Змінювати регіональний план було вже пізно, тому що добігав до завершення його термін дії. Однак ми сформували пропозиції, аби можна було надалі з ними працювали і продовжили свою роботу в інших напрямках. На дві проблеми вдалося знайти рішення. Так у закладах підвищення кваліфікації держслужбовців були внесені зміни в навчальні плани і включено ґендерний компонент. Ми розробили та досягнули прийняття у Вінницькій міській раді Політики рівності, яка передбачає впровадження механізмів захисту жінок від сексуальних домагань. Тепер можемо цей досвід поширювати й у інших установах і організаціях», – відзначає координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» у Вінницькій області Світлана Ходакова.

 

Пані Світлана розповіла, що виклики та запити щодо підвищення безпеки продовжили вивчати й після моніторингу. Так, тренінги, які організували для держслужбовців щодо проведення аудиту безпеки допомогли продемонструвати представникам місцевої адміністрації «загрози» вулиць – відсутність вуличного освітлення, важкодоступні місця для маломобільних груп населення, що потребують рішення. Нещодавно провівши фокус-групові дослідження, з’ясували: потреба в інформуванні й розробці чіткого алгоритму дій для населення у випадку небезпечних ситуацій не зникла. Родини військовослужбоців, як і самі учасники АТО /ООС потребують психологічної допомоги. Відчувається розподіл та ставлення до переселенців та переселенок на «наші», «ваші» проблеми.

Провівши консультації із державними службовцями, представниками сектору безпеки і оборони, Коаліція «Вінниччина 1325» надала пропозиції до регіонального плану заходів 1325, який був затверджений розпорядженням голови ОДА. Вони допоможуть ефективно відреагувати на окреслені проблеми. Важливою частиною багатьох із них є визначення відповідальних осіб.

Так, наприклад, департамент зв’язків з громадськістю та інформполітики ОДА взяв на себе обов’язки підсилити рівень інформування населення, цільових груп щодо безпекових викликів і реагування на них.

Служба охорони громадського порядку в місті, а в ОТГ – поліцейський офіцер громади відповідатимуть за проведення аудиту безпеки громадського простору.

В новому регіональному плані передбачається надання психологічної допомоги не лише учасникам АТО, а й їхнім родинам, ВПО; проведення заходів «живої бібліотеки» з метою зміни ставлення до переселенців та переселенок місцевими громадами.

«Під час проведення останніх фокус-груп, – каже пані Світлана,ми помічали зневіру та розчарування в учасників. Поступово, як тільки-но вони бачили, що їх не лише слухають, а й чують, що їхня думка важлива – ставлення почало змінюватися. Ми сподіваємось, новий план заходів із виконання Резолюції 1325 допоможе відбутися змінам, які для них і для нас вкрай важливі».