Коаліція Хмельниччина 1325. Участь ВПО в розбудові миру

Однією з найважливіших цільових груп Національного плану дій (НПД) з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» є внутрішньо переміщені особи і, передусім, жінки та дівчата. Розробляючи концепцію комунікаційної кампанії на засіданні Коаліції «Хмельниччина 1325» окремим напрямком було визначена підтримка та підсилення саме ВПО, зважаючи на те, що останнім часом саме ним приділяється набагато менше уваги ніж 3-4 роки тому. Комунікаційна кампанія стала нагодою привернути увагу суспільства до них.

Як результат діяльності Коаліції «Хмельниччина 1325», на телеканалі «Місто» та в соцмережах з’явились сюжети, які висвітлювали проблеми ВПО, розповіді про переселенок Олену Дорогу та Марину Литвяк. Обидві жінки змушені були переїхати із тимчасово окупованих територій до Хмельницька в 2014 році та з нуля розпочинати власну справу. Вони також очолюють громадські організації, які неодноразово долучались до роботи Коаліція «Хмельниччина 1325». Як приклад, у співпраці із місцевою владою вони долучені до розробки обласного плану заходів із реалізації НПД щодо виконання Резолюції 1325.

Марина Литвяк дає інтерв’ю телеканалу «Місто»

Олена Дорога дає інтерв’ю телеканалу «Місто»

Марина Литвяк власниця фітнес-клубу

«Також в рамках кампанії ми організовуємо зустрічі представників ВПО із спеціалістами/ками із різних галузей, громадських організацій, наприклад, відомим адвокатом з захисту прав ВПО Романом Рачком, головою громадської організації «Ксена» Оксаною Устіновою, представницею департаменту соцзахисту Хмельницької ОДА Лілією Остапішиною та ін. Переселенці мають змогу отримати інформацію про зміни в законодавстві щодо ВПО, нові проєкти, державні програми, що спрямовані на ВПО тощо. На жаль, Коаліція 1325 та, зокрема, створений членами Коаліції Інформаційно-консультативний центр по роботі з сім’ями учасників АТО та ВПО одні з небагатьох хто проводить таку системну роботу в Хмельницькій області, – розповідає комунікаційна координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» Леся Стебло.

Окрім того, завдяки співпраці із ВПО, вдалося дізнатися їхні найгостріші проблеми – це забезпечення житлом та значний судовий збір, який зараз сягає 8428 грн. Зважаючи на те, що переселенці часто вирішують свої нагальні проблеми через суди (відновлення документів, позивні заяви по майну, оформлення документів тощо), ця сума для них є непідйомною. Тому було вирішено звернутись до депутатів Верховної ради України від Хмельниччини аби скасувати збір для внутрішньо переміщених осіб до завершення бойових дій на сході України. Лист-звернення підписали всі представники та представниці коаліції та міжфракційні групи «Рівні можливості» місцевих рад. Його заплановано відправити в листопаді.

Тетяна БАЄВА,

координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» у Хмельницькій області