Хмельниччина 1325. Участь жінок в розбудові миру

Однією із цілей Коаліції «Хмельниччина 1325» є підвищення рівня обізнаності щодо Резолюції 1325 та можливостей її застосування в Хмельницькій області. Адже це – не формальний документ, а ефективна рамкова система для вирішення важливих соціальних проблем. «Нам важливо було презентувати Коаліцію як організацію, що активно й ефективно функціонує в сфері захисту прав жінок, проводить просвітницьку роботу щодо сприяння збільшенню кількості жінок в поліції, збройних силах, інших силових відомствах, зокрема, на керівних посадах. Тому, із початку та в межах комунікаційної кампанії «Хмельниччина 1325» ми розповідали та вчили як локалізувати Резолюцію, знешкоджувати ґендерні стереотипи та змінювали світогляд щодо участі жінок в розбудові миру понад 1200 жителям і жителькам Хмельниччини, які представляють різні категорії населення: молодь, держслужбовці, представники та представниці силових структур тощо на наших тренінгах, конференціях, семінарах», – відзначає координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» у Хмельницькій області Тетяна Баєва.

Для прикладу. В січні 2020 року в Хмельницькому обласному художньому музеї у межах проєкту «Рівність заради безпеки» обласна конференція зібрала молодь, волонтерів, представниць правоохоронних органів, управління поліції, ДСНС. Учасники та учасниці заходу говорили щодо ролі жінок у силових структурах Хмельниччини. Обмінялись досвідом, окреслили проблеми та перспективи сьогодення та питання локалізації НПД 1325. Історії, які прозвучали того дня надихнули і надихають на зміни.

Альона Мул – перша жінка-рятувальниця в Хмельницькій області, яка здобула офіцерські лички. Вона – полковниця. Ще 16 років тому, коли жінка починала свій шлях, це ще було за межею можливого. Зараз Альона виконує важливу місію – навчання особового складу. Вона згадує ті часи, коли треба було виїжджати на службові виклики, і на підборах в тому числі - бо так диктував негласний дрес-код для жінок в службі порятунку. Мала досвід описувати важкі ситуації із жертвами. Жінка досі тримає у своїй тривожній сумці й берці, і балетки, і туфлі для офіційних зустрічей. Вона готова до всього і здатна на багато чого.

Конференція також привернула значну увагу журналістської спільноти та депутаток МФО «Рівні можливості» до питання жінок у силових структурах. Це був своєрідний майданчик, на якому представниці силового блоку розповісти про «підводне каміння» для жінок в секторі безпеки, що стало ще одним етапом підсилення жінок у правоохоронних структурах та важливим мотивуючим фактором для молоді. Адже на заході були присутні не тільки курсантки Національної Академії Прикордонної Служби України ім. Богдана Хмельницького, громадські діячки та активістки, депутатки а й директори та актив шкіл міста Хмельницького.

А ось історії успіху жінок-поліціянток. Лейтинантка поліції Аделіна Кирилюк до служби була повітряною гімнасткою, а потім викладачкою у Донецьку. Її доля кардинально змінилась з проходом війни на Донбас. Жінка розповіла про те, що в поліції немає поділу на жіночі і чоловічі обов’язки, і всі завдання потрібно виконувати на рівні з чоловіками. Старша лейтинантка поліції Анна Стрембіцька відзначила, що зараз жінки у поліції прагнуть рівних умов для виконання своїх обов'язків, для прикладу, нормальних «броників» для службовиць.

Місто Хмельницький пишається своєю прикордонною академією. Набір до Національної Академії Прикордонної Служби України ім. Богдана Хмельницького у 1994 році  налічував лише шість дівчат, зараз це – вже четверта частина випускників. Вони знають про особливі вимоги навчального закладу і свідомо його обирають. Жіночого офіцерського складу теж побільшало.

Старша інспекторка роти особливого призначення «Богдан», учасниця АТО Вікторія Іванюк розповідає, що її захоплення «чоловічою» справою починалося з дитинства. Дівчинці цікавішими були протоколи допитів, які приносила мама з міліції, де працювала, аніж ляльки. Можливість вільно обирати професію, можливість як для чоловіків так і для жінок реалізовувати себе на захисті громади - є проявом ґендерної рівності. На жаль, досі ми стикаємось із прагненням нав'язати суспільству іншу думку, буцім-то ґендерна рівність передбачає зміну сексуальної орієнтації, розпад родин та інші "страшилки". Тішить, що все більше мотивуючих прикладів успішних, самореалізованих жінок, які розвінчують стереотипи і торують дорогу новим поколінням дівчат.

Конференція дала поштовх для запису ряду телепередач та створення інформаційних роликів про роль жінок у силових структурах Хмельницької області. Спершу вони транслювалися місцевими ЗМІ, а згодом після послаблення карантинних обмежень на зовнішніх вуличних екранах обласного центру і отримали величезний резонанс, мотивуючи до дотримання рівних прав і можливостей жінок і чоловіків, залучення жінок до роботи в силових структурах тощо.

Дещо із сюжетів

https://bit.ly/2ETg19j

https://bit.ly/39TusoY

https://bit.ly/39TwNQS

https://bit.ly/30p0uWO

 

«Ми продовжуємо рухатись до локалізації Резолюції 1325. Розуміємо, що роботи ще дуже багато. Але ті напрацювання, які вже маємо - на користь всіх жінок і чоловіків Хмельниччини, і ці результати надихають нас», – зазначає Тетяна Баєва.

Леся Стебло,

комунікаційна координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» у Хмельницькій області