Ніна Мазур

Немає меж для того, хто хоче змінити на краще своє життя та тих, хто живе поруч з тобою, в твоєму селі, громаді, місті, країні. Ще Сократ сказав «Хто хоче зрушити світ, нехай зрушить себе!».

Ця історія про Ніну Мазур, 43 роки, мешканку невеличкого міста Новоукраїнка на Кіровоградщині. За фахом вона педагог, працює заступницею директора місцевого центру дитячої та юнацької творчості «ЗОРІТ», а за покликанням – людина, яка своєю енергією, теплом, ініціативністю та щирим бажанням покращити життя односельців гуртує навколо себе таких же небайдужих і активних мешканок/ців громади різного віку та фаху.

 

 

Саме тому, односельці запропонували пані Ніні очолити місцеву громадську організацію «В єднанні сила», мета якої – активізація жінок, молоді, допомога соціально-вразливим верствам населення, підготовка та реалізація соціально-важливих проєктів. А за ініціативи Ніни Мазур ця НУО почала активно працювати над розширенням можливостей для жінок з маленьких містечок, зокрема, фінансових, задля їхньої самореалізації, саморозвитку, а також більш активної участі жінок в прийнятті рішень в громаді.

Отже, коли до Новоукраїнської громади приїхали представниці Українського Жіночого Фонду, аби презентувати місцевим лідеркам Академію Жіночого Лідерства, її мету, завдання та можливості і запросити їх до участі, рішення пройти навчання в Академії Ніна прийняла майже одразу, тим більше поруч будуть її подруги й однодумиці.

Навчання в Академії, незважаючи на надзвичайно інтенсивний графік, цікава і корисна інформація про жіноче лідерство, його переваги та виклики, про практичні аспекти мережування, можливості для жінок в умовах децентралізації, важливі аспекти мобілізації громади та участі в прийнятті рішень, а також практична сесія з написання проектів – все це стало справжнім відкриттям для Ніни та її колежанок. А зустріч з такими ж небайдужими і креативними жінками-лідерками з сусідніх громад, можливість обмінюватись з ними досвідом, дізнаватись про їх успіхи, цікаве й надихаюче спілкування з тренерками Академії, а після того участь в програмі менторської підтримки, дуже захопило й мотивувало Ніну.

Саме тоді народилась ідея створення «МАМ-центру» - освітнього простору для Мобільних Активних Мам громади з метою підвищення громадської, комунікаційної, соціальної активності та конкурентоспроможності на ринку праці жінок, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною, ознайомлення їх з сучасними методиками всебічного розвитку. А успішно реалізувати цю ініціативу пані Ніні та її колежанкам вдалося після завершення навчання, коли вони підготували проєкт зі створення «МАМ-центру», подали його на конкурс мікрогрантів АЖЛ і перемогли.

МАМ-центр було відкрито на базі місцевого центру творчості «ЗОРІТ». За підтримки місцевої влади в приміщенні зробили ремонт (бо підтримують та довіряють тим, хто робить), а коштом проєкту його обладнали і він запрацював. Ніна Мазур, яка очолила Центр як його ініціаторка, разом з командою розробили дуже цікаву програму з урахуванням потреб та побажань мешканок/ців громади і зараз на базі МАМ-центру успішно проводяться навчальні семінари, тематичні тренінги, екскурсії, зустрічі з успішними представниками громади.

За рік успішної роботи діяльність Центру давно вийшла за межі тієї першої ідеї, з якої все починалось. Розширилась його цільова аудиторія і зараз в заходах Центру із задоволенням беруть участь і молоді дівчата – старшокласниці, студентки, і мами у декретній відпустці, і одинокі жінки, і літні жінки, і цілі родини, і чоловіки, робота з якими несподівано для Ніни і команди виявилася дуже ефективною і плідною.

За цей начебто недовгий час багато чого вдалося зробити, багато кому вдалося допомогти, зберегти родини, повернути дітям турботливих батьків, зламати існуючі гендерні стереотипи та надати можливості щасливо жити й розвиватись і жінкам, і чоловікам. Зараз в громаді чимало прикладів, коли молоді жінки після участі в тренінгах Центру переглянули свої плани виконувати лише роль берегині в родині, опікуватись дітьми і бути на утриманні у чоловіка, а вирішили йти далі навчатись, почали працювати за фахом, планують започаткувати власну справу, й навіть балотуватись на місцевих виборах.

За цей час пані Ніна підготувала надійну зміну і передала керівництво МАМ-центром ініціативним молодим дівчатам, які вже створили осередок Центру і в іншому селі громади, а також реалізують нові напрямки та ідеї, пишуть сучасні проекти та шукають нові джерела фінансування для підтримки роботи Центру.

Ніну Мазур поважає і підтримує як місцева влада, так і мешканці громади. За цей час вона увійшла до складу декількох Робочих Груп, зокрема, з гендерно-орієнтованого бюджетування, гендерного аналізу, з розробки стратегії розвитку освіти. Громада запропонувала її кандидатуру до складу громадської ради з гендерних питань. В 2019 р. вона пройшла навчання в Школі тренерів і надалі планує ділитися своїм досвідом та знаннями із зацікавленими відвідувачами МАМ-центру зі своєї та інших громад. А в найближчих особистих планах Ніни Мазур – восени 2020 року балотуватись в депутатки міської ради, оскільки відчуває внутрішні сили, впевненість і підтримку її рідної громади.

Історію пані Ніни якнайкраще ілюструють слова письменника Річарда Баха  «Не бійтеся мріяти! Бійтеся лише того, що ваші мрії можуть здійснитись, а ви не будете до того готові!»
Але це не про нашу Ніну.

Підготувала 

Олена Панченко, УЖФ

 

 Академія Жіночого Лідерства (АЖЛ) – це ініціатива Національного Демократичного Інституту Міжнародних Відносин та Українського Жіночого Фонду, спрямована на всебічну підтримку жінок-лідерок задля посилення їхньої участі в реформі децентралізації, зокрема в процесах прийняття рішень в громадах. 

 

Проєкт здійснюється у рамках програми «Децентралізація Приносить Кращі Результати Та Ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США З Міжнародного Розвитку (USAID). 

 

Національний Демократичний Інститут Міжнародних Відносин та Український Жіночий Фонд є партнерами програми USAID DOBRE.