Хмельниччина 1325. Як Центр допомагає військовим, їхнім родинам та переселенцям

Під час одного із тренінгів з тематики «Жінки, мир, безпека» представники та представниці Хмельниччини визначили серед важливих проблем регіону – замовчування фактів насильства щодо жінок-переселенок та відсутність комплексної роботи з сім'ями учасників ООС/АТО. Розуміючи необхідність системної роботи щодо соціальної та психологічної адаптації учасників і учасниць бойових дій, їхніх сімей тощо Коаліція Хмельниччина 1325 підтримала проєкт зі створення Інформаційно-консультативного центру для родин учасників бойових дій та ВПО. До речі, єдиного у в Хмельницькому. Ініціативу допоміг реалізувати Український Жіночий Фонд, надавши у 2018 році фінансування в межах програми мікрогрантів за проєктом «Рівність заради безпеки». Її прихильницями стали й депутатки міжфракційної групи «Рівні можливості» в Хмельницькій міській раді Леся Герасимчук та Анастасія Ярова. Вони, зокрема, сприяли отриманню рішення сесії міської ради щодо надання приміщення для реалізації проєкту на умовах безоплатної оренди на два роки, а згодом її продовжено до кінця 2020 року.

Приміщення знаходиться в центральній частині Хмельницька та має площу 116 кв. метрів. Однак спочатку воно потребувало значного ремонту, який майже повністю вдалося зробити завдяки отриманому мікрогранту. Не вистачило коштів лише на заміну старих вікон та дверей. Отож було ще додатково зібрано 56 тис. грн. Значною мірою оновити приміщення та провести фандрейзингову кампанію допомогли студентки місцевої гуманітарно-педагогічної академії та депутатки МФО «Рівні можливості» Хмельницької обласної ради: Інна Ящук, Лілія Брухнова, Наталія Коваль, Уляна Ткаченко.

Про сталість та потрібність ініціативи свідчить те, що центр активно розвивається. В серпні цього року Фонд сприяння демократії Посольства США підтримав проєкт, який передбачає активну роботу з родинами учасників бойових дій. Проводяться заняття з арттерапії. Учасники та учасниці займаються розписом на склі. В планах проведення тренінгів з правового захисту та проєктного менеджменту, групові заняття з психологічної підтримки, проведення Фестивалів для родин учасників ООС / АТО, телепрограми з сюжетами про родини.

Для подолання посттравматичного синдрому проведено координаційні ради, зустрічі з цільовими групами, тренінги. Системними стали зустрічі із матерями загиблих на війні на сході України, які поховані в Хмельницькому; започаткували проєкт «Сила ЛЮБОВІ», реалізували театралізоване дійство «Монологи війни».

Проблема насильства в сім’ях, на жаль, залишається актуальною. Тому при плануванні роботи центру прийнято рішення щодо створення кризової кімнати для тимчасового перебування (цілодобового триденного) членів сімей ВПО, родин учасників ООС / АТО та жінок, які постраждали від насильства в сім’ях. Центр став каталізатором для включення місцевої поліції в проєкт «Поліна». Наразі, за результатами такої співпраці в історії діяльності Центру вже є успішні історії клієнток, які отримували не лише консультативну допомогу, а й мали можливість там проживати. Ось відгук однієї із них: «Завдяки підтримці, яку я отримала в Центрі , я знайшла, в першу чергу - впевненість у власних силах, впевненість у тому, що безвихідних ситуацій не буває, що проблема зовсім не в мені, що усі страхи можна побороти. Я отримала чіткий алгоритм дій і розуміння своїх прав». 

Окрім того, розроблено Меморандум про співпрацю Центру, коаліції та патрульної поліції Хмельницького. На постійній основі в центрі працюють волонтери та волонтерки, що виготовляють маскувальні сітки для наших захисників та захисниць. Центр став осередком для зустрічей та ініціатив на підтримку родин і самих учасників /иць ООС / АТО та переселенців /ок. 

«Проєкт «Створення інформаційно-консультативного центру по роботі з сім’ями учасників АТО та ВПО» посилив організаційну, та експертну спроможність коаліції та співпрацю між громадськими організаціями та органами влади, іншими зацікавленими сторонами через системну співпрацю та актуалізацію проблеми захисту, відновлення, участі в прийнятті решень військовослужбовців та військовослужбовиць, переселенок і переселенців серед місцевого населення. Допоміг привернути увагу до їхніх проблем за допомогою ЗМІ», – зауважує комунікаційна координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» Леся Стебло.
Тетяна БАЄВА,
координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» у Хмельницькій області