Дніпро 1325. Жінки-миротвориці стають видимими

Жінки роблять для захисту та відновлення України дуже багато, але часто це залишається непоміченим. Вивести цю тему із зони невидимості, зробити так аби проблеми жінок, що постраждали від війни, впливу стереотипів знайшли відгук в аудиторії допомогла комунікаційна кампанія проєкту «Рівність заради безпеки».

В її межах за більше, ніж рік створено 20 історій. Це розповіді про волонтерок, військовослужбовиць, парамедикинь, переселенок, військових психологинь, жінок з родин військових та тих, хто більшу частину свого часу приділяє, допомагаючи постраждалим від війни відновити їхнє життя. Історії не лише допомогли краще зрозуміти надважливу роль жінок в процесах відновлення миру, привернути увагу до цієї теми, а й мали несподівані результати. Багато розповідей почали підхоплювати місцеві ЗМІ, величезна кількість поширень, розголос сприяв появі непередбачуваного – мережуванню усіх тих жінок, хто має подібний досвід задля підсилення одна одної.

Значення теми стало настільки помітним, що членкиням Коаліції «Дніпро 1325» почали рекомендувати майбутніх героїнь, звертались і представниці установ та організацій, які мають відношення до сектору безпеки з пропозиціями долучитись до кампанії з тим аби голос жінок став гучнішим, а самі жінки – помітнішими.

Одна із таких пропозицій надійшла від радниці з ґендерних питань Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ (ДДУВС) Наталі Шуліки. «У нашому університеті навчається дуже багато дівчат, майже стільки ж, скільки і хлопців. Це стає новиною для багатьох, хто не має прямого відношення до ДДУВС. У нас ще досить глибоко сидить той образ із радянських часів «дяді-міліціонера», але ситуація дуже швидко змінюється. За кілька років кількість жінок та чоловіків серед поліцейських буде рівною, і для якісної роботи їх мають сприймати на рівних», – пояснила свою зацікавленість пані Наталія.

Результатом такої співпраці стало створення серії інтерв’ю з курсантками та викладачками ДДУВС: Вітою Кононець (доцентка кафедри адміністративного права, процесу та адміністративної діяльності ДДУВС), Віолетою Рец (курсантка 3-го курсу), Анастасією Короткіх (курсантка 1-го курсу), Марією Ізюменко (курсантка 3-го курсу), Вікторією Дегтяр (курсантка 3-го курсу).

Рішучі і сміливі, вони точно знають, чому обрали цю професію, і чого хочуть досягти, стійко сприймають будь-які виклики і не збираються звертати з обраного шляху. Так героїня інтерв’ю Віолетта Рец зазначила: «Я вважаю, що не існує «жіночих» чи «чоловічих» професій. Все залежить від особистих якостей кожної окремої людини. Щодо роботи в силових структурах та відомствах, думаю, що жінки цілком спроможні на рівних із чоловіками виконувати таку роботу…».

«…свій вибір я зробила ще на початку 11 класу і чим більше запитували, тим більше переконувалась у ньому. Я звикла брати на себе відповідальність (в школі була старостою класу) і була впевнена, що впораюсь зі всіма викликами…» (фрагмент з інтерв’ю Вікторії Дегтяр).

Підсумовуючи здобутки кампанії, координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» у Дніпропетровській області Оксана Мірошниченко зазначила: «Нам вдалося досягти того, що дуже багато людей в Дніпропетровській області, зокрема, військовослужбовці, знають: 1325 – це не час обіду. Широке інформування, спілкування із людьми допомогли нам пояснити, що Резолюція – не десь далеко, це – про реальні історії сусідів, друзів, родичок. Віримо: кампанія допомогла значно просунутися у справі подолання стереотипів щодо жінок, що сприятиме їх ширшому залученню до лав органів безпеки і оборони, й, зрештою, до зростання ефективності роботи цих органів та підвищення рівня безпеки в громаді»

Ольга Шулик,

комунікаційна координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» у Дніпропетровській області