Дніпро 1325. Побудова мирного та безпечного середовища у громаді

 

У Новомосковську Дніпропетровської області проживає більше 70 тис. осіб, серед яких значна кількість переселенців. Тут діє 124 промислових підприємства, 16 шкіл, навчально-виховний комплекс, колегіум, ліцей, професійно-технічне училище, 12 дошкільних дитячих закладів, представництва різних релігійних конфесій, військова частина. Це портрет економічно-розвиненого міста, однак за кадром лишилась високий рівень конфліктності, який тут відчувався донедавна. Саме тому ГО «Від мрії до дії» взялася реалізовувати ініціативу в межах проєкту «Рівність заради безпеки» за підтримки Українського Жіночого фонду, що допомогла б знизити напругу в суспільстві. І їм це вдалося.

Попередньо пройшовши навчання за підтримки Коаліції «Дніпро 1325» громадська організація почала працювати за кількома напрямками – протидія булінгу із молоддю, налагодження взаємопорозуміння із громадою та переселенцями, міжрелігійна толерантність із прихожанами різних конфесій, ґендерна рівність із представницями різних сфер.

«Спочатку ми провели опитування для жінок і дівчат аби визначити найбільш хвилюючі теми, що стосуються прав людини. Далі їх використали у освітньому курсі із дотримання ґендерної рівності, Резолюції 1325 для посилення ролі жінок, учасниць проєкту в громадському та політичному секторі, – розповідає керівниця проєкту Лариса Скрипченко.Також ми налагодили діалог в громаді між військовими, внутрішньо переміщеними особами і місцевими мешканцями аби досягнути порозуміння».

 

Важливою частиною проведеної роботи стали діалоги. Вони допомогли створити безпечний простір для спілкування. Вміла фасилітаторка створювала атмосферу та спрямовувала процес, допомагала відкрити більше можливостей для співпраці. На зустрічіх вдалося показали учасницям та учасникам те, як розгортаються великі війни і що треба, щоб не стати жертвою маніпуляції. Великий вплив мав й ігровий формат навчання, що допоміг зробити висновки самостійно та змінити думку. До такої роботи було залучено п’ять громадських організацій, дві школи, експертів, як от: старшого викладача Дніпровської политехники Дмитра Кошка, політолога, члена ГО «Інститут соціального проектування» Дмитра Корнієнка, кандидата історичних наук Тетяну Брежневу, священника та капелана Дмитра Поворотнього, Вадима Киселева, журналістку Олену Ростовцеву, волонтера зі Сполучених Штатів Америки Мета Скатчфілда. Відтак у окремих спільнотах громади підвищився рівень соціальної єдності. До прикладу, у Новомосковську зав'язались дружні стосунки між спільнотами ВПО та учасниками АТО, знижена напруга між прихожанами церков різних конфесій тощо.

Протягом виконання проєкту громадська організація «Від мрії до дії» напрацювала пропозиції, які як частина коаліції, внесли до обласного плану заходів щодо виконання Національного плану дій 1325 та продовжують працювати над наступним. Одним із досягнень проєкту стало залучення нових активісток в м. Новомосковськ, Піщанській ОТГ, Черкаській ОТГ, серед яких представники освіти, неформальної освіти, військовослужбовиці, переселенки та підвищення їхнього інтересу до просування теми ґендерної рівності й порядку денного Резолюції 1325. Одна із них – Тетяна Пустовіт. Вона є прикладом того, що жінки не тільки здатні впливати на ухвалення рішень, а й можуть бути їхньою рушійною силою. Восени пані Тетяна взяла участь у місцевих виборах і була обрана до складу Ради депутатів Черкаської ОТГ Дніпропетровської області. Наразі вона входить до Постійної депутатської комісії з питань прав людини, законності і правопорядку, регламенту, депутатської діяльності і етики та активно використовує в своїй роботі знання, отримані під час навчання в межах проєкту.

«Я маю мрію, яку дуже хочу перетворити на реальність – створення центру психологічної допомоги для осіб, які тим чи іншим чином постраждали від домашнього насильства та внаслідок війни на Сході. В нашій громаді мешкає багато військовослужбовців, їхні родини, також у Черкаській ОТГ наразі проживає значна кількість ВПО. Всі вони потребують допомоги, психологічної – в першу чергу. Ще один надважливий напрямок – попередження булінгу серед молоді та підлітків. Це явище є небезпечним не лише в дитячих колективах. Булінг – прямий шлях до домашнього насильства», – зазначила пані Тетяна.

У складі новообраної ради пані Тетяна разом із колегами працює над розробкою Плану стратегічного розвитку Черкаської ОТГ. Використовуючи знання, отримані під час проєкту, вона намагається зробити План максимально ефективним та орієнтованим на потреби громади. Врахувати потреби різних груп жінок та дівчат, створити безпечне середовище для реалізації їхнього потенціалу, відповідати на виклики сьогодення і працювати над формуванням майбутнього – амбітні завдання, які актуалізувались тепер. Попереду ще багато роботи: доопрацювання плану, проходження процедур узгодження та ухвалення радою, і – найголовніше – реалізація і контроль виконання всіх пунктів Плану. Пані Тетяна не має наміру зупинятись і доводить власним прикладом, що участь жінок у розбудові миру важлива, особливо – зараз.