Засоби трансформації свідомості

Щоб досягти успішної локалізації Резолюції 1325 дуже важливо зруйнувати моноліт упереджень і шаблонів. Коаліція «Луганщина. Жінки. Мир. Безпека» має успішні приклади такої роботи в межах комунікаційної кампанії. «Аби складні теми, як-от ґендерна рівність, участь жінок у процесах миротворення, Резолюція 1325 тощо не лише сприймалися просто, а й переосмислювались, ми обирали ті засоби, які можуть знайти найбільший відгук у наших цільових аудиторіях», – відзначає комунікаційна координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» Наталія Крушельницька.

Для прикладу із жовтня минулого року спільно із учасницями та учасниками коаліції, представницями груп самодомоги, патрульною поліцією та обласним департаментом соцзахисту провели 10 кінопоказів. Аудиторія – майже 250 жителів Лисичанська, Сєвєродонецька, Кризького, селищ Сватівського району та райцентру, Кримінної, Врубівки. Серед них були студенти та студентки, правоохоронці, представниці органів влади та бізнесу, майбутні поліцейські, домогосподарки тощо.

«Завдяки тому, що до коаліції входять активістки із різних населених пунктів, ми мали змогу розуміти, яка тематика буде найбільш резонувати із аудиторією, зважаючи на актуальні проблеми у тих громадах, та під це обирали кінострічки. Для нас також важливо, що більшість із них – зняті на реальних подіях», – зазначає пані Наталія. Відтак за допомогою невигаданих історій аудиторія змогла краще зрозуміти та переосмислити проблеми дискримінації жінок в «чоловічих» професіях, домашнє насильство, дізнатись про сутність фемінізму та чому так важливо забезпечити рівні права жінок та чоловіків.

«Ми бачили трансформаційні процеси у глядачів та глядачок вже там, в момент перегляду. Їхні обговорення, те як реагували, – говорить Наталія Крушельницька, Пам’ятаю, як один чоловік зі сфери охорони правопорядку сказав, що дуже вражений і обов’язково перегляне цей фільм зі своєю дружиною!».

Ще одним нетиповим інструментом для руйнування стереотипів стала антидискримінаційна гра «Бути жінкою». Як зазначила одна із учасниць «гра допомогає швидше зрозуміти проблеми. тому такі форми роботи дуже корисні». Коаліція проводила її кілька разів для різних аудиторій, серед яких були представники та представниці відділу патрульної поліції, ДСНС, прикордонники, журналісти. В ігровій формі, забувши на кілька годин про свої посади, обов’язки, учасники та учасниці змогли приміряти на себе життєві ситуації їхніх героїнь та вплив ґендерних стереотипів. Всі ці висловлювання: «Коли ти вже заміж вийдеш?», «Жінка за природою не здатна водити авто», «Вчись старанно прибирати, інакше тебе не візьмуть заміж» учасники та учасниці чули і раніше, але ніколи не замислювались, що вони створюють перешкоди для жінок. Після гри переважна більшість дійшла згоди, що незалежно від статі, ґендеру, як соціальної ролі, віку, орієнтації, уподобань чи будь-чого іншого, кожна людина заслуговує на повноцінне, безпечне і гідне життя, рівні права та можливості!

Ще одним прикладом початку трансформацій свідомості стало створення двох муралів на зупинках громадського транспорту міст Сєвєродонецьк та Рубіжне. Завдяки співпраці коаліції та представників влади, вдалося досить швидко – за місяць – отримати погодження. І ось майстри із монументального розпису закодували повідомлення «Рівність заради безпеки», яке активно поширюється в соцмережах, адже зупинки стали популярною фотозоною. «Через карантин частину заходів, які ми планували не змогли провести, – каже Наталія Крушельницька, – тому створення муралів стало альтернативою і можливістю показати, що попри те, що всі ми – різні, як і кольори на муралах, але ж всі – рівні! Рівні за своїми правами, обов'язками та можливостями».

Звісно робота комунікаційної кампанії не обмежується тільки окресленим. Однак це, безумовно гарний приклад того, як завдяки потужній підтримці усіх, хто входить в коаліцію – представниць та представників громадського сектору, держслужбовців, сектору безпеки та оборони, коаліція має можливість впливати та крок за кроком будувати розуміння того, на скільки є важливим і чому потрібно локалізувати та реалізовувати Резолюцію 1325 і Національний план дій.

Оксана ЛУНЬОВА,

координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» у Луганській області