Локалізація 1325

«Коли Молочанськ (Токмакський район, Запорізька область. – авт.) перший затвердив місцевий план заходів щодо виконання Національного плану дій 1325, – ми були вражені. Адже в наших завданнях досягти саме такого результату не було», – розповідає про успіх проєкту «Активізація громадськості та влади для локалізації 1325» його керівниця, голова правління Запорізького БФ «Єдність» за майбутнє» Тамара Огородова.

Проєкт розпочався лютому минулого року. Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» обрав сім громад, в яких проводили інтерактивні семінари, зустрічі та консультації аби депутати, працівники/ці органів місцевого самоврядування, громадськість знали про Резолюцію 1325, кого вона захищає, як її виконує держава, обласні структури влади, та що в своїх громадах можуть зробити органи місцевого самоврядування.

«На зустрічах нашим завданням було чітко показати цю систему, адже структури місцевих органів державної влади вже працюють, виконують Національний план дій. Органи ж місцевого самоврядування можуть координувати цю роботу і навіть, за можливості, дофінансувати заходи», – розповідає пані Тамара.

Учасники/ці заходів напрацювали пропозиції, які вони могли реалізувати у себе в громаді по чотирьом основним напрямкам Резолюції 1325 – захист жінок, участь жінок у прийнятті рішення, попередження насильства, реабілітація жінок і дівчат, які постраждали від військового конфлікту, насильства і потребують реабілітації. Брали до уваги існуючі служби та ресурси; робили аудит: що є і чого не вистачає. У свою чергу БФ «Єдність» за майбутнє» узагальнив напрацювання та направив в обрані громади у вигляді документа, на основі якого можна було або створити окрему програму, або включити ці заходи в інші програми. Спільна робота надихнула учасниць навчань. Серед них – секретарки рад, депутатки, уповноважені особи із ґендерних питань. Вони почали працювати із керівництвом громад аби переконати в необхідності прийняти місцеві плани дій. 20 серпня першим свій план заходів затвердив Молочанськ і став своєрідним взірцем. Після нього такі документи прийняли й інші громади.

Локалізація Національного плану дій має практичне застосування. Про це свідчать приклади того, як місцева громада може включати потреби жінок і чоловіків в свій місцевий план. Так у Смирновській громаді (розташована біля Донецької області), після прийняття плану дій, робота по протидії домашньому насильству й загалом щодо виконання чотирьох сфер резолюції почала бути системною. Вперше завдяки прийняттю плану заходів і створенню прямих механізмів реагування до структури місцевого самоврядування звернулися щодо двох випадків насильства. Із постраждалими працював психолог.

У відділі соціального захисту Долинської громади, розташована поблизу Запоріжжя, з’явилась ставка практичного психолога. Завдяки цьому там проводиться систематична робота із психологічної підтримки.

У Широківській громаді, до якої входить 27 сіл, прорахували загальний обсяг фінансування заходів локального плану. На їх виконання виділено 100 тис. грн.

У м. Молочанськ депутатки, активістки звернулися до міського голови із проханням відкрити поліцейську станцію задля покращення безпеки. Як результат, її облаштували за кошти міської ради та обласного відділу поліції. Окрім того, для створення безпечного простору для жінок, дівчат, хлопців у місті відновили покинутий парк. Це, зокрема, приклад активної співпраці влади та громадськості.

«На кінець проєкту ми мали сім громад м. Молочанськ (див. – https://bit.ly/2ZdJGSE), с. Балки, смт Степногірськ, Смирновська ОТГ, м. Василівка, Долинська ОТГ, м. Вільнянськ, які затвердили плани дій, і восьма, Широківська ОТГ, прийняла його у грудні. Ми вважаємо, що велике досягнення у тому, що в тих громадах знають, що таке ґендерна рівність та Резолюція РБ ООН 1325. На її виконання вони заклали багато заходів. Плани прийняті офіційно, як документи, на сесіях і зараз працюють», – відзначає Тамара Огородова. По закінченні проєкту робота із локалізації Національного плану дій не зупинилася. До БФ «Єдність» за майбутнє» звертаються за консультацією щодо прийняття місцевих планів громади із Донецької та Луганської областей. Окрім того, досвід із локалізації фонд продовжує поширювати на інші громади, в яких були створені міжфракційні групи «Рівні можливості».

Підготувала Галина Колесник,

спеціалістка із комунікації УЖФ

Дякуємо за фотоматеріали ЗБФ «Єдність» за майбутнє»