Жіноче підприємництво із солодким присмаком

Кожна друга випускниця тренінгового курсу від ГО «Центр Рівних Можливостей» бачить себе кондитером, пекарем або підприємицею кулінарної галузі. Мешканки Старобогородчанської ОТГ, що на Івано-Франківщині, працюють над відкриттям власної справи, кулінарного коворкінгу і соціального підприємства. Такі досягнення проєкту, підтриманого  Українським Жіночим Фондом у межах програми грантів швидкого реагування для просування економічних можливостей за фінансування ЄС.  

 


Виклик: пандемія забирає у жінок заробіток, а разом із ним – упевненість і безпеку  

Робота і заробіток на селі і в містечках і у спокійніші часи були скарбом. А в умовах карантинних обмежень навіть економічно активні й ініціативні жінки втратили роботу і фінансову стабільність. «Центр Рівних Можливостей» ще до пандемії створив і утримує антикризову кімнату у громаді. Громадська організація знає: у фінансово незалежних і об’єднаних між собою жінок більше самоповаги, впевненості й менше ризику постраждати від насильства.  

 

Рішення: кулінарний бізнес без ґендерних стереотипів  

У серпні-вересні 2020 року п’ятнадцять мешканок Старобогородчанської ОТГ, а також із районного й обласного центрів стали учасницями тренінгової програми, яка поєднала знання про відкриття та розвиток бізнесу з навичками кондитерської справи. Жінки вчилися пекти хліб і десерти, розбиралися з системами оподаткування, менеджментом людських ресурсів, основами маркетингу, фінансовим плануванням, бізнес-комунікаціями, ґендерними стереотипами на ринку праці і тим, як їх долати.  

«Я здобула знання про те, як писати бізнес-план, обрати форму ведення бізнесу та зареєструвати його, як здійснювати фінансове планування. Окрім того, можна було отримати індивідуальні консультації від експерта. А найбільш приємною частиною проєкту були практичні майстер-класи з кондитерської та хлібопекарської справи, де кожна учасниця мала змогу не лише спостерігати, як працюють професіонали, а й спробувати себе в ролі кондитера та пекаря, відпрацювати навички. Це унікальна можливість для жінок із сільської місцевості, аналогів такого проєкту в нашій громаді ще не було», - поділилася враженнями бухгалтерка Оксана із с.Старі Богородчани.  

Для учасниць, які вже мають власну справу або саме мали намір починати, найціннішими стали консультації про те, як адаптувати бізнес до умов, спричинених пандемією COVID-19. Жінки мали нагоду розібратися з конкретними труднощами, поставити запитання фахівцям з маркетингу й бізнес-планування, під керівництвом експертів розробити антикризовий план дій, стратегію онлайн-продажів.  

 

Несподіванки антикризового проєкту 

Планувалося, що у тренінгах братимуть участь десять мешканок Старобогородчанської громади. Однак до проєкту захотіли потрапити також жінки з смт Богородчанка й м. Івано-Франківська. Організатори вирішили не відмовляти зацікавленим жінкам, домовилися з тренерками і підлаштували програму під п’ятнадцять учасниць. «Ми працюємо на рівні громади – а тут наш проєкт викликав інтерес у районному й обласному центрах. Для нас це визнання і гордість», - розповіла координаторка проєкту Леся Клим’юк.

Майстер-класи проводилися на базі кулінарної школи ElChef. Учасниці, які побачили самореалізацію і можливість заробляти виробництвом хліба й солодощів, прагнули продовжити навчання: навчитися пекти популярні сорти хліба (багет, чіабата, круасан), а також створювати десерти (торти, тістечка). «Центр Рівних Можливостей» домовився з ElChef про 15% знижку на подальші курси для всіх слухачок свого курсу. Одна із учасниць проєкту вирішила пройти навчання для професіоналів у кулінарній школі. Однак вартість курсу, попри запропоновану знижку, виявилась не посильною для неї. Зважаючи на високу мотивацію учасниці та позитивний досвід співпраці з громадською організацією, партнери домовилися про персональну знижку. Коли учасниця проєкту пройде професійний курс за спеціальною ціною і здобуде кваліфікацію, вона проведе майстер-клас на базі коворкінгу у громаді. 

 

Що далі: від реакції на кризу до системних змін 

Знання й компетенції щодо започаткування та ведення власної справи посилює не тільки впевненість і самостійність жінок, а й їхню роль в економічному житті громади. «Центр Рівних Можливостей» планує започаткувати кулінарний коворкінг і соціальне підприємство у громаді, де учасниці проєкту зможуть застосувати свої навички як спізасновниці, пекарі й кондитери, тренерки для наступних учасниць. Коли у ініціативної групи з’являється позитивний досвід, він починає притягувати людські та інші ресурси.  

Реалізація ґендерноорієнтованих проєктів посилює авторитет організації серед жінок громади та поза її межами, серед інститутів громадянського суспільства та органів місцевого самоврядування.  

«Старобогородчанська сільська рада дуже тісно співпрацює з «Центром Рівних Можливостей», коли йдеться про активізацію молоді, забезпечення ґендерної рівності. Під час пандемії COVID-2019 економічне становище жінок у нашій громаді погіршилося через втрату роботи, ускладнення умов ведення бізнесу, закриття кордонів. Проєкт «Жіноче підприємництво з солодким присмаком» засвідчив: громадянське суспільство може бути партнером місцевої і влади і вирішувати питання, які органи місцевого самоврядування самостійно не подужають.  Проєкт дав поштовх до розвитку жіночого підприємництва. Як свідчать дослідження, жінки, на відміну від чоловіків, більше схильні залишатися та працювати у своїх селах. Тому формування нових компетенцій, додаткових навичок у жінок матиме позитивний вплив на розвиток громади в цілому», - відгукнувся Юрій Іванишин, заступник сільського голови Старобогородчанської ОТГ.