Як зустріч у коаліції “Запоріжжя 1325” переросла в синергію

Це історія про дві організації, які за допомогою Коаліції «Запоріжжя 1325» розширили свої можливості та світогляд щодо теми Резолюції 1325. Навіть після закінчення реалізації спільного мікро-гранту за проєктом «Рівність заради безпеки»вони не зникли – а в синергії продовжили роботу й надалі допомагають громадам.

Громадська організація Центр розвитку «Жіночий світ» з'явилася в січні 2018 року. Її заснували дві переселенки з Донецької області, які в 2014 році опинилися в Запоріжжі - Олена Зіновенко та Оксана Скиба. Обидві мали досвід роботи як в громадських проєктах, так і в бізнесі, тому нову організацію створили, спираючись на попередній досвід. 

«На якомусь етапі ми зрозуміли, що саме жінки в кризових ситуаціях нехтують своїми інтересами, відмовляються від роботи та комфортних умов заради близьких, -  пояснила співзасновниця ГО «Центр розвитку «Жіночий світ» Олена Зіновенко. - Попередній досвід в проєктній діяльності, як правило, базувався на тому, щоб дати жінкам інструменти для того, аби вони відчували себе економічно незалежними та мали якусь фінансову стабільність. Допомогти стати більш проактивними під час ухвалення рішень, не тільки пасивно реагувати на запити членів сім'ї та суспільства. Так і виникло рішення працювати з цією категорією окремо».

Засновниці нової ГО почали з навчання - перейняли досвід від громадських організацій на Вінниччині, які працювали з жінками з інвалідністю, просуванням  культури ґендерної рівності, з людьми «третього віку». Це дозволило Олені та Оксані здобути нові знання  й зрозуміти, з якими викликами вони можуть зустрітися. 

Однак досить довго вони не могли знайти підтримку, оскільки їхня новостворена ГО не мала досвіду самостійних проєктів. Заходи ж, які проводили для жінок, стали можливими завдяки хорошим партнерам. 

Коли засновували коаліцію «Запоріжжя 1325», Олена та Оксана вирішили долучитися. Не те, щоб вони багато чули про Національний план, але тема ролі жінок в розбудові миру зацікавила. Завдяки цьому засновниці «Центру розвитку «Жіночий світ» змогли розширити коло спілкування: були організації, з якими вони познайомилися саме в коаліції, хоча й працювали в одному місті. Також завдяки участі в Коаліції жінки мали змогу вчитися одна в одної, ділитися досвідом роботи з різними категоріями населення та різними органами самоврядування. З однією з організацій - «Крок до людей» - вони й реалізували ініціативу, яку підтримав Український Жіночий Фонд в межах проєкту «Рівність заради безпеки». 

«Я була керівницею цього проєкту. Ми проводили заходи в 5 громадах Запорізької області - навчали жінок, розказували про ґендерні стереотипи та про їхній вплив щодня. І, звичайно, як можна покращити своє життя завдяки новим знанням. 

Цей проєкт дав нам можливість ближче познайомитися ще з однією категорією - активні сільські жінки, у яких свої виклики. І завдяки цьому досвіду, ми змогли знайти підтримку для подальшої роботи», - поділилася Олена Зіновенко.

Зараз «Центр розвитку «Жіночий світ» впроваджує вже другий проєкт за підтримки УЖФ, спрямований на швидке реагування на виклики, пов’язані з пандемією коронавірусу. 

«Коли закрилися реабілітаційні центри, ми подумали, що варто створити онлайн-студію соціалізації для дітей з інвалідністю - і це спрацювало, - розповіла Олена Зіновенко. - Зараз ми допомагаємо цим дітям і їхнім сім’ям, наскільки це дозволяє онлайн-формат. І нам, і батькам дуже радісно бачити, як діти поступово відкриваються».

ДОСВІД, ПІДСИЛЕНИЙ ПАРТНЕРСТВОМ

Організації «Крок до людей» уже виповнилося три роки. Її засновниця Ольга Говоруха займається психологічним тренерством. І коли виникла ідея створити ГО, у неї вже було багато контактів тих людей, які прагнуть допомагати іншим - в основному, спеціалістів-психологів. Члени організації співпрацювали і з центром соціальних служб - в плані конфліктів у сім’ї, та їхньої профілактики, і з «Товариством інвалідів», і з багатьма іншими загальнонаціональними організаціями. 

«Спочатку ми займалися з людьми в складних життєвих обставинах, з дітьми з інвалідністю - проводили для їхніх батьків психологічні тренінги, надавали підтримку. Співпрацювали з Інформаційно-консультативним жіночим центром. Працювали з жінками в Широківській громаді на тему розвінчування ґендерних стереотипів. Ми працюємо з психологічним насильством, робимо висновки для суду, даємо психологічну підтримку - це інформаційно-психологічний напрямок», - пояснила Ольга Говоруха.

Із організацією Олени та Оксани Ольга Говоруха познайомилася на тренінгах, а потім «Крок до людей» та «Жіночий світ» увійшли в коаліцію «Запоріжжя 1325». Вони саме шукали партнерок для спільного проєкту в межах програми «Рівність заради безпеки» - так і об'єдналися. Заявку для участі в конкурсі УЖФ створювали з огляду на спільні інтереси своїх цільових груп - жінок Запорізької області, які є вразливими до впливу ґендерних стереотипів на роль жінки у сім'ї в умовах конфлікту у громадах.

«Від цієї співпраці ми отримали ресурс, який народжується завдяки людському контакту, і можливість надалі робити спільні проєкти. У Олени, наприклад, є хороша економічна база в плані освіти, - ми звертаємося до неї за консультаціями. Навіть після проєкту ми продовжуємо взаємодіяти і допомагати одна одній», - розповіла Ольга Говоруха.


Катерина МАЙБОРОДА,

комунікаційна координаторка проєкту «Рівність заради безпеки» у Запорізькій області