Архів | Навчання формальних та неформальних лідерів та лідерок сільських громад щодо ґендерної інтеграції в процеси мобілізації сільських громад (AgroInvest)

Мета проекту:

децентралізація влади шляхом підвищення спроможності місцевих лідерів та лідерок до прийняття та відстоювання рішень громади на різних рівнях.

 

У результаті проекту сільські громади, їх формальні й неформальні лідери й лідерки, органи державної влади та місцевого самоврядування, неурядові організації, сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кредитні спілки мають вдосконалити свою здатність

1) мобілізовувати сільські громади для вирішення стратегічних і поточних завдань,

2) визначати та вирішувати проблеми сільських громад з урахуванням ґендерних аспектів

3) сприяти повноцінному залученню жінок та чоловіків до соціально-економічного розвитку села,

4) розвивати партнерство щодо стратегій ґендерного інтегрування в розвиток села,

5) сприяти ефективній децентралізації влади на місцевому рівні.

 

Крім того, вони поліпшать свої навички моніторингу, ґендерного аналізу та складання місцевих бюджетів (з урахуванням ґендерної перспективи), звітності, просування децентралізації з урахуванням ґендерного інтегрування, фандрайзингу, координації з іншими ініціативами.

 

Фонд буде розповсюджувати найкращі практики та набуті уроки всіма регіонами України.

 

Термін реалізації проекту – 9 місяців.

 

Географія проекту – 15 областей:

Київська, Волинська, Чернівецька, Черкаська, Запорізька, Рівненська, Хмельницька, Вінницька, Харківська, Житомирська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Херсонська, Полтавська та Чернігівська.

 

 

Успішні історії

 

Носачевичівська сільська рада Рожищевського району Волинської області на тренінгу була представлена 3 особами.

На цій території є кілька сіл. У одному з них, у селі Вишеньки уже більше 10 років був «проблемний» ставок майже без води, який заріс травою та очеретом, із повністю зруйнованою дамбою. Після участі в тренінгу, ті, хто брали в ньому участь, організувалися в ініціативну групу з метою відновлення ставка.

Було написано невеличкий проект, пораховано бюджет і проведено величезну роботу з громадою щодо збору коштів. На сьогодні вже більше 60 тисяч гривень внесено громадою власних коштів на відновлення цього об’єкту. Для цієї громади - це безпрецедентна подія та неймовірно велика сума! До проекту вдалося залучити також місцевих підприємців, до сих пір ведуться  перемовини з місцевою владою щодо отримання дофінансування з місцевого бюджету.

Наразі громада вже має побудовану нову дамбу та вичищену від сміття та заростів саму територію ставка. Найголовніше, що не зважаючи на посуху, почала прибувати вода. На осінь громада планує повністю заповнити ставок водою та запустити малька.

За словами Мотишнюк Оксани, секретаря Носачевичівської сільської ради: «Тренінг в мені розкрив такі можливості, що я й сама про них не підозрювала, я подивилася на себе з іншого боку, і тепер знаю, що можу дуже багато, якщо знаю як».

 

Зимненська сільська рада Володимир-Волинського району Волинської області була представлена на тренінгу 4 особами.

В’ячеслав Католик, сільський Голова, повернувшись після тренінгу й пам’ятаючи про те, що потрібно організовувати співпрацю з громадою, одразу ж звітував перед загальними зборами громади про участь у тренінгу. Під час зборів громада обговорила також  відповідальність членів громади за те, що відбувається, залучення до активностей, роль самої громади у вирішенні проблем соціально-культурного розвитку. Ще під час тренінгу представниками цієї сільради ставилося питання проблемного ставка, який було здано в оренду підприємцю, але орендатор не виконував умов договору оренди, і ставок все більше занепадав. Так це тривало кілька років. На цих же зборах активісти категорично поставили  вимогу орендаторові щодо облаштування ставка. Після зборів з орендатором додатково було проведено декілька зустрічей з узгодження дій, у результаті яких договір оренди було розірвано.

Боровець Андрій, місцевий депутат, теж учасник тренінгу наголосив: «Усе в руках громади, ми тут господарі й ми маємо повне право розпоряджатися всіма об’єктами, які є на території нашої громади». Зараз вже ведеться активна робота з відновлення ставка з метою створення зони відпочинку. За словами В’ячеслава Католика, сільського голови села Зимне, він часто буває на тренінгах, тому що має потребу вчитися, але саме тренінг у рамках нашого проекту дав йому особливий поштовх до роботи з громадою.

 

Бузаківська сільська рада Камінь-Каширського району Волинської області на тренінгу була представлена 3 особами. Громада має досвід отримання донорського фінансування - директор школи, депутат сільської ради Володимир Хмелик ініціював подачу заявки на конкурс спільного проекту  ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»  на заміну пічного опалення на центральне в місцевій школі, яка була підтримана й успішно реалізована громадою.

Але, за словами Володимира, після тренінгу прийшло інше розуміння щодо активності громади та її залучення для вирішення спільних потреб, стало зрозуміло,  чому цей процес потрібно організовувати плановано. Враховуючи знання, отримані на тренінгу, було складено проект на заміну вікон та утеплення туалету в школі. Ініціативною групою, до якої увійшли всі, хто брали участь у тренінгу, донесена до всієї громади необхідність пропонованих дій.  На сьогодні громадою зібрано  більше 15 тисяч гривень, які підуть на реалізацію поставлених задач. Найголовніше, що в цей процес залучено всю громаду!  

 

Учасницею тренінгу в селі Трипілля Київської області була директорка однієї із загальноосвітніх шкіл м. Василькова Ліля Омелянівна Козак. За її словами на тренінг вона потрапила за запрошенням Любові Григорівни Литко, депутатки від округу військового містечка, яка також збиралась на тренінг. Але як виявилося пізніше, подія була доленосною.

Ситуація з дитячим садком у військовому містечку Василькова є катастрофічною, його там просто немає. А сім’ї військових, які заселяються в новобудови ЖК «Столичний» у основному складаються з молоді й відповідно мають маленьких дітей. Молоді мами, серед яких є багато охочих працювати, не мають можливості йти на роботу, тому що до самої школи змушені доглядати своїх дітей. Коли під час тренінгу підняли питання про самоорганізацію громади, вирішення проблем своїми силами, тема садочка самоактуалізувалася. Поки пані Ліля й пані Люба поверталися після тренінгу додому, проект мобілізації громади на будівництво дитячого садочка був вже готовий в уяві. Уже наступного тижня було сформовано ініціативну групу з 7 осіб, а в середині травня після свят проведено загальні збори молодих батьків військового містечка із залученням Громадської ради, представниками влади з відділу освіти, представниками ЖК «Столичний» та місцевими жителями. Ініціативною групою було представлено план дій, бюджет витрат, розписаний алгоритм процедури пошуку дозволів та фінансів. Далі було організовано та проведено зустріч представників міської влади, представників ЖК «Столичний» та самої ініціативної групи для обговорення деталей проекту. Наразі укладено договір на будівництво дитячого садка в військовому містечку Василькова. Фінансування буде розподілятися наступним чином: 70% коштів надається ЖК «Столичний», 20% - міською владою, 10% - громадою військового містечка.

За словами пані Лілі Козак, це є справжньою успішною історію, яка з одного боку більше схожа на диво, а з іншого боку, є результатом дій громади: коли знаєш що і як робити й робиш, то обов’язково буде результат.   

 

Додаткові матеріали:

1) Історії успіху. Навчання формальних та неформальних лідерів та лідерок сільських громад щодо ґендерної інтеграції в процеси мобілізації сільських громад (файл *.pdf)