Від швидкого реагування до тривких змін: гранти ГЖЛ в дії

Український Жіночий Фонд провів грантові конкурси в межах проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна» (ГЖЛ) за підтримки Уряду Канади, спрямовані на розвиток і підвищення організаційної спроможності жіночих / феміністичних організацій, розбудову регіональних партнерств, на розробку і втілення адвокаційних кампаній, а також конкурс грантів швидкого реагування на виклики пандемії коронавірусу. Про довготривалі проєкти ми розповімо в наступних оглядах. А зараз – найважливіше про…

… гранти швидкого реагування

Швидкі зміни потребують блискавичної реакції. Через сімдесят дві години після закриття конкурсу грантів швидкого реагування УЖФ обрав дванадцять жіночих / феміністичних організацій з-поміж 55-ти заявок. Це офіційно зареєстровані громадські організації з досвідом роботи не менше двох років у захисті прав жінок і просуванні ґендерної рівності. Вони отримали від двадцяти до дев’яноста тисяч гривень на втілення ініціатив-відповідей на виклики, з якими зіштовхуються жінки та дівчата внаслідок пандемії COVID-19. Упродовж травня-липня 2020 року підтримані проєкти:

  • розробляли нові моделі роботи зі своїми цільовими аудиторіями в режимі онлайн;
  • вирішували конкретні потреби вразливих груп жінок;
  • допомагали жінкам з інвалідністю та матерям дітей з інвалідністю;
  • працювали над профілактикою і пом’якшенням наслідків домашнього насильства.

Безпосередню користь від підтриманих в межах грантів швидкого реагування ГЖЛ проєктів отримали 258 608 осіб. Це жінки та дівчата з інвалідністю, а також жінки, які виховують осіб з інвалідністю; жінки з досвідом внутрішнього переселення; жінки та дівчата, що постраждали від домашнього насильства; жінки з ЛБТ спільноти; ромські жінки; секс-працівниці; жінки, що вживали або вживають наркотики; інші групи жінок, які зіштовхуються з множинною дискримінацією. Бенефіціарками низки проєктів стали соціальні працівниці, активістки жіночого руху та правозахисниці. Завдяки онлайн-форматам діяльність за грантами швидкого реагування ГЖЛ зміг досягнути жінок і дівчат у всіх областях України. Іще близько шестисот тисяч осіб отримали відповіді на свої запитання, нові знання та навички життя в цифровому світі, самоорганізації, протиепідемічного захисту, профорієнтації і навчання; психологічну підтримку через мас-медіа, соціальні мережі та через учасниць проєктних заходів.

Проєкти змінювались і змінювали ситуацію

Усі ініціативи були реалізовані повною мірою, хоча половині грантерів доводилось адаптувати діяльність до епідеміологічної ситуації, яка погіршувалась; карантинних обмежень, які посилювались і нових запитів бенефіціарів (технічне забезпечення, якість зв’язку, стан фізичного і психічного здоров’я).

Утримувати увагу й ініціативність учасниць, оволодівати можливостями платформ дистанційного зв’язку – цим викликам грантери ГЖЛ дали раду через індивідуальні консультації, неформальний стиль спілкування, інтерактивні і креативні цікавинки заходів, створення кіл підтримки.

Більшість жіночих / феміністичних організацій, які отримали гранти швидкого реагування ГЖЛ, засвідчили, що в процесі втілення проєктів кількість бенефіціарок зросла майже вдвічі. Щоб не відмовляти жінкам і дівчатам, які зверталися по допомогу, грантери залучали додаткових експерток, волонтерок та перерозподіляли підтримку. У процесі втілення проєктів з’ясувалося, що більшість жінок та дівчат були не готові приймати психологічну допомогу, оскільки не усвідомлювали свого психоемоційного вигорання або остерігались осуду, підозр, які виникають у суспільстві щодо людей, які користуються послугами психотерапевта чи психолога. За даними дослідження, яке провела в межах свого гранту ГО «Інноваційна дія», 94,4 % респонденток відчували принаймні один із негативних психоемоційних станів, але всього 5,9% від загальної кількості опитаних звернутися до спеціаліста. Більшість грантерів долали упередження, пояснюючи, що психоемоційний стан не менш важливий за фізичне здоров’я, і що дбати про нього, вчасно приймати допомогу – це поведінка свідомих і відповідальних людей. Багатьма жінками та дівчатами, які погодилися на психотерапевтичні сесії, громадські організації опікувалися ще тривалий після завершення проєктного періоду.

Мікрогранти змінюють системи управління і спосіб мислення

Навіть у надзвичайній ситуації для УЖФ було важливо, щоб профінансовані проєкти працювали не на «гасіння пожежі», а на стійкі зміни і зміцнення жіночого руху; «ремонтували» системи, які заважають жінкам розкривати свій потенціал, досягати рівності прав і можливостей.

Житомирська обласна громадська організація «Молодь. Жінка. Сім’я» за грантом швидкого реагування ГЖЛ придбала безлімітний zoom і провела 34 вебінари для дівчат і жінок з інвалідністю та жінок, які виховують дітей з інвалідністю. Це дозволило їм відчинити двері чиновницьких кабінетів. Віртуальних кабінетів, у яких вони розв’язали цілком реальні проблеми, не виходячи з помешкань. Керівники відомств, відповідальних за охорону здоров’я, соціальний захист, житлово-комунальне господарство, працевлаштування і навіть голова обласної держадміністрації приходили на зустрічі з учасницями вебінарів громадської організації. Співпраця принесла користь усім: завдяки активності в zoom-конференціях усі швидко опанували засоби дистанційної комунікації, стали відкритішими.

«Одна з учасниць, у якої донька з інвалідністю, не пропустила жодного вебінару, – розповідає керівниця ГО «Молодь. Жінка. Сім’я» Неля Ковалюк. – Юридичні консультації, медіаграмотність, поради з виховання, співпраці з владою, користування інструментами місцевого самоврядування – завдяки новим знанням ця мама може самостійно вирішувати найрізноманітніші питання: від перегляду пенсійної справи до подолання психологічних проблем».

Дніпропетровська міська громадська організація  «Жіночий інформаційно-координаційний центр» працювала не безпосередньо з вразливими групами, а з інститутами громадянського суспільства, які забезпечують такі групи навчанням і консультаціями. Для багатьох, особливо для молодих правозахисних організацій, заборона офлайн-заходів і живих зустрічей призвела до зупинки цілих проєктів і програм. Більшості тренерок, активісток, правозахисниць необхідна була допомога в адаптації до онлайну: в розробці методології онлайн-навчання, добору оптимальних платформ та інструментів дистанційної роботи, опанування їх можливостей, правил і етики онлайн-спілкування, цифровізації матеріалів. Перш ніж розпочати тренінги, «Жіночий інформаційно-координаційний центр» провів фокус-групи з учасницями й учасниками. Зрозумівши запити аудиторії, максимально наблизили навчальний курс до потреб аудиторії. Крім групових занять, організація-грантер ГЖЛ надавала менторську підтримку та індивідуальні післятренінгові консультації тим, хто потребували уточнень або додаткових пояснень.

Учасниці й учасники тренінгів вмить переносили нові знання і навички у правозахисну практику. Завдяки цьому не зупинилась і поповнилась актуальними темами Школа «Спроможні та дієві», яка навчає представниць жіночого / феміністичного руху Буковини правових і психологічних аспектів діяльності громадських організацій в умовах пандемії; стратегії й тактики антикризових комунікацій; організації адвокаційних кампаній в онлайні; технічного та програмового забезпечення онлайн-послуг та онлайн-спілкування представників громадського сектору тощо. Відновилися діалогові майданчики в ОТГ, тренінги з інструментів громадської участі, планування інклюзивних просторів тощо. Швидка адаптація до віртуального спілкування допомогла багатьом НУО не припинити роботу в умовах карантинних обмежень і розширити сфери впливу завдяки доступу до нових аудиторій.

Гранти швидкого реагування – потужний інструмент відповіді на нагальні потреби жіночих / феміністичних громадських організацій. Це важливий елемент у калейдоскопі грантів, які Український Жіночий Фонд надає в межах ГЖЛ. На які зміни націлені кількарічні гранти, які проєкти здобули підтримку – про це в наступних історіях грантової програми «Голос жінок і лідерство – Україна».